बास देउ भन्दै दलितले गुहारे सिडियो

जिल्ला प्रसासन कार्यालय मा बिन्ति पत्र चढाउन आइपुगेका पिडितजिल्ला प्रसासन कार्यालय मा बिन्ति पत्र चढाउन आइपुगेका पिडित

रंजन भण्डारी
महोत्तरी,६ मंसिर ।
वर्षौ देखि सडकको दुरदर्शाको कारण सास्ती भोग्दै गरेका जिल्लाको औरही नगरपालिका ६ का जनतालाई हर्ष न विस्मात भएको छ । एकातर्फ खाल्डो खुल्डी र धुलो तथा हिलो भरिएको सडक पक्की बन्नै लाग्दा उनीहरु खुशी देखिएका हुन भने अर्को तिर सोहि सडक बनाउन आफुहरुको घर नै टुटदै गर्दा उनीहरुलाई दुःखी बनाएको छ ।
महोत्तरीको औरही न.पा.६ वैरियामा करिव १४० घर दलितका छन । उनीहरु वर्षौ देखि सोहि स्थानमा वसोवास गरेका हुन । अहिले उनीहरुको घर तोडेर फराकिलो सडक बनाउन लागिएको छ । ऐलानी जग्गामा वसोवास गरेका उनीहरुलाई सडक बनाउन घर तोडिएपछि गाँस र वासको समस्या परेको छ ।

जिल्ला प्रसासन कार्यालय मा बिन्ति पत्र चढाउन आइपुगेका पिडित

जिल्ला प्रसासन कार्यालय मा बिन्ति पत्र चढाउन आइपुगेका पिडित

दास,चमार,कल्वार लगायतका दलितहरुको वाहुल्यता रहेको सडक छेउका घरहरुको मुआवजा सरकारले नदिएको तथा वैकल्पिक व्यवस्था समेत नगरेकोले आफुहरु समस्यामा परेकोले सिडियोलाई गुहार्न आएको स्थानिय गोनौर पण्डितले बताए । उनले हामीसंग जग्गा छैन हामी वृद्ध र वालवालिकाहरुलाई चिसोको समय कहा राख्ने र के खाने भनेर सरकारलाई उजुर गर्न यहा आयौ बताए ।
यता सम्सी,गौशाला र माईस्थान जोडने उक्त हुलाकी सडकमा केहि घर मुसहर समुदायका समेत छन । उनीहरुको पनि उही समस्या छ कहा वस्ने के खाने । गौशाला ४ मल्हिनिया पोखरी स्थित दर्जनौ घर मुसहर विस्थापित हुने भएका छन । यद्यपी मुसहरहरुको लागि गौशाला नगरपालिकाका प्रमुख शिवनाथ महतोले एकिकृत वस्ती निर्माणको लागि पहल गरिरहेको बताए पनि औरहीका १४० घरपरिवार विचल्लीमा परेका छन । दास,चमार,विन मलाह,कलवार लगायतको जातीको वसोवास रहेको औरही नगरपालिका स्थित सो स्थानका विचल्लीमा परेका परिवारले आफुहरुको अन्य कुनै सहारा नभएको र दैनिक ज्यालादारी गरेर गुजारा गर्दै आएको बताउछन ।
उनीहरु जग्गा ऐलानी हुदा समेत त्यसलाई वस्ती हामीले बनायौ अव सो समेत खोसिने भएपछि कहा जाने भन्ने चिन्ता छ । सरकारले आफुहरुको गुनासो सुनिदिन्छ भनेर हामी सरकारलाई गुहार्न यहा आयौ । अव यहा समेत हामीले न्याय पाएनौ भने हामी अकालमै मर्ने स्थिति हुन्छ उनीहरुले बताए ।
यता महोत्तरीका प्रमुख जिल्ला अधिकारी बावुराम श्रेष्ठले पिडितहरुका लागि के गर्न सकिन्छ आफुले सरोकारवालाहरुसंग सल्लाह गर्ने र उनीहरुको पुनरस्थापनाको लागि कानुनले वाधा नगरेको अवस्थासम्म आफ्नो पुर्ण सहयोग हुने बताए ।
नोट ः फोटोमा जिल्ला प्रसासन कार्यालयमा ज्ञापनपत्र बुझाउन आएका पिडित दलितहरु ।

Be the first to comment on "बास देउ भन्दै दलितले गुहारे सिडियो"

Leave a comment

Your email address will not be published.

*